به وبلاگ نورديده خوش آمديد

اولویت نقش همسری بر مادری

اولویت نقش همسری بر مادری


بسم الله الرحمن الرحیم

دختر اولم به سن دو سالگی رسیده بود. تمام تلاشم را برای ارضای همه جانبه نیازهایش کرده بودم. با این که گاهی خیلی خیلی سخت می گذشت باز هم اولویت اول من فرزندم بود. و حالا با این که تنها دو سال داشت، می دیدم که چقدر تلاشم به ثمر نشسته است. خوشحال بودم که فرزندم شاد و بی فشار بزرگ شده بود. اما با وجود همه تلاش هایم همسرم گاهی می گفت دیگر تمایل به دوباره پدر شدن ندارد. و من شاید او را کمی کم مهر فرض می کردم و این چنین خودم را تبرئه می کردم.

همان روزها بود که در جلسه ی یکی از اساتید بزرگ که درباره خانواده تشکیل شده بود، شرکت کردم. صحبت به اینجا رسید که اگر در شرایطی خاص بودید و هم زمان فرزند و همسرتان شما را صدا می کردند باید اول به همسرتان پاسخ دهید چه این بچه دو ماهه است چه دو ساله و چه دوازده ساله.

انگار دنیا روی سرم خراب شده بود.

جهت خواندن ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید:

http://nooredideh.com/Det/1724276836

1

افزایش هوش جنین در بارداری

افزایش هوش جنین در بارداری


 اگر کودک باهوشی می خواهید می بایست تغذیه مناسب را پس از سه هفته بعد از لقاح شروع کنید. چرا که  زمانی است که مغز  جنین شروع به رشد میکند. شما می بایست تغذیه با مواد مغذی را از این هفته شروع کنید.

 💠بنابراین خوردن غذاهای سالم در دوران بارداری ضروری است، برای به دنیا آوردن یک کودک باهوش مصرف مواد غذایی زیر برای خانم های باردار توصیه میشود:

🔸ساردین به دلیل داشتن DHA

🔸دانه کدو به دلیل داشتن روی

🔸 اسفناج برای فولات

🔸تخم مرغ برای کولین

🔸عدس برای آهن

جهت دیدن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

http://nooredideh.com/Det/1723977172

1

رابطه پدر با دختر نوجوان

 رفتار پدر با دختر در دوران بلوغ

 

رابطه پدر با دختر در دوران بلوغ،ارتباط با فرزندان دختر در دوران بلوغ،مواجهه صحیح والدین و نوجوانان و جوانان با این نیاز نیرومند در فاصله زمانی بین بلوغ و ازدواج نقش بسزایی در نهادینه کردن بهداشت روانی– اخلاقی در افراد، خانواده‌ها و نهایتاً جامعه دارد و به عکس بی‌توجهی، سوء تدابیر تربیتی و گاهی نیز موضع‌گیری‌های به اصطلاح روشنفکرانه گروهی از والدین موجب می‌شود که عده‌ای از دختران و پسران در تأمین چنین نیازی به بیراهه رفته، تسلیم هیجانات عاطفی خود شوند.


جهت خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

1

«کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!


 «کثیفی خوب است.»: چرا کودکان باید در معرض میکروب ها قرار گیرند؟!


جک گلیرات یکی از نویسندگان کتاب "کثیفی، خوب است" می‌گوید گه کودکان باید برای کثیف شدن، بازی با حیوانات و خوردن سبزیجات رنگی تشویق شوند.

به عنوان یک پدر تازه، جک گیلبرت، توصیه های متفاوتی درباره چگونگی مراقبت مناسب از کودک خود مدریافت می کرد، برای مثال، چه موقع به او آنتی بیوتیک بدهد یا چند وقت یک بار، باید پستانک فرزندش را تمیز کند.

پس از تولد دومین فرزند او، گیلبرت، یک دانشمند که اکوسیستم‌های میکروبی را در دانشگاه شیکاگو مطالعه می‌کرد، تصمیم گرفت تا موارد واقعا شناخته شده درباره خطرات مرتبط با تماس کودکان با میکروب ‌ها را در دنیای مدرن امروز بیابد.

جهت خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک کنید

1

عوامل تهدید کننده رشد کودک

عوامل تهدید کننده رشد کودک

پنج عامل است که مانع رشد کودک می شود بسیاری از  عوارض و اختلالاتی که کودک بدان مبتلا است، این ها نشانه هایی از رشدماندگی است در جنبه های مختلف.

هشت جنبه ی رشد داریم: رشد معنوی، خلاق، رشد فکری، رشد اقتصادی، رشد جسمی، رشد جنسی، رشد عاطفی و رشد اجتماعی.

این جنبه های مختلف رشد را 5 عامل تهدید می کند:

1-     اولین عامل نظافت است.

2-    دومین عامل نظم است. (والدین بسیار تمیز و والدین بسیار منظم.)

3-    سومین عامل، تربیت است.

4-     چهارمین عامل آموزش است.

5-     پنجمین عامل رفاه است.

    این پنج تا غیر از رفاه همه خوبند. 

جهت خواندن ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک کنید
 ادامه مطلب عوامل تهدید کننده رشد کودک

1

انگیزه های مثبت فرزندآوری

انگیزه های مثبت فرزندآوری

http://nooredideh.com/Det/1721328162

انگیزه های مثبت، داشتن فرزند :

1-کمک برای والدین است، اینکه روشن و بدیهی است، فرقی نمی کند که جنسیت این بچه چی هست، کمکی برای والدین چه در دوران کودکی، چه در دوران نوجوانی حتی همدمبودنش، حتی اینکه مادر بعداً با دخترش در دل می کند، گفتگو می کند، صحبت می کند، مشورت می کند.

کمک برای والدین پس فرقی نمی کند جنس بچه چیه؟ سن بچه چیه؟ حتی این بچه بعداً ازدواج هم بکند خودش بچه دار هم شده ولی هنوز برای پدر و مادرش کمک هست بازوقتی این مادر وقتی این پدر یک مهمانی دارند یک مجلسی دارند باز این دختر که بلند می شود می آید دستی می زند  به آتش و کمک به مادر می کند پس اول کمکی برای والدین هست.

2-چیزی که انگیزه مثبت به من و شما که بچه داشته باشیم  مشاوردلسوزی هستند در دلسوز بودنشان شکی نداریم ببینید ممکن بگویم که این ها آگاه نیستند بلاخره بچه من سنش کم است، آگاهی اش کم است، تجربه اش  کم است، ممکن بگویم که بله این ها از جهت آگاهی و تجربه یک مقدارکم و کسری های تو زمینه های داشته باشند اما  از نظر دلسوزی ما یقین داریم، شک نداریم که بچه به راستی دلسوز پدر و مادرش هست، پس مشاور دلسوز هست.

3 -مایه خیر و برکت هست، هر یک بچه ای که به خانواده اضافه می شود یک بخشی از روزی به این خانواده اضافه می شود ربطی به تلاش پدر ندارد بگوییم که حتماً باباپر تلاش تر می شود؟ نه، درسته بابا از سر انجام وظیفه بیشتر زحمت می کشد اما قصة از عالم بالا هدایت می شود و خیر و برکتی به این زندگی  سرازیرمی شود. پس این خیر و برکت، افزایش خیر و برکت هم از جهت مادی هم از جهت معنوی هر بچه ی که وارد می شود به این زندگی یک سهم و بهره ی از روزی های مادی و معنوی به این زندگی  اضافه می شود.

برای خواندن ادامه مطلب به لینک زیر بروید ...
 انگیزه های مثبت فرزند آوری

سایت نوردیده (سایت تخصصی تربیت کودک و نوجوان)


1
X